Rakušané musí přepisovat cenovky – fotoknihy již nejsou knihy.

Snížené sazbě daně z přidané hodnoty (DPH) na fotoknihy v EU odzvonilo. Nový sazebník neumožňuje uplatňovat na fotoknihy daň, která platí pro knihy. Odborníci předpovídají zdražování.

Zemím, ve kterých fotoknihy podléhaly snížené dani za knihy, udělala škrt Evropská komise.
Ve společném celním sazebníku EU, která vstoupila v platnost v prosinci 2015, vyňala fotoknihy z kategorie knihy. Protože „nejsou určeny ke čtení“, ale „na prohlížení individualizovaných fotografií“, nemají v této kategorii podle Komise co dělat.

Opatření se týká fotoknih vyrobených z papíru o rozměrech přibližně 21×31 centimetrů, s plnobarevnými vytištěnými personalizovanými fotografiemi a krátkým textem popisujícím činnosti, události či osoby na příslušných fotografiích. Úprava celního sazebníku má za následek změnu v klasifikaci DPH. Fotoknihy budou podle nového podléhat stejné sazbě DPH jakou jsou zdaňovány fotografie.

V Česku cenovky nebudeme přepisovat.
Na fotoknihy se u nás nevztahuje snížena 10% daň za knihy, ale 20% DPH. Novým pravidlům se musí přizpůsobit Rakušané, kteří fotoknihy v současnosti zdaňují sníženou 10% sazbou.

Od 1. dubna 2016 již budou podléhat 20% DPH. Změna celního sazebníku se dotkla i německých cenovek. Němci se 25. prosince 2015 museli vrátit k původní 19% sazbě, kterou před několika lety u fotoknih snížili na 7%.

 
3-PhBook

Rakouská obchodní komora (WKÖ) nová pravidla kritizuje. „Ekonomika je opět jednou vystavena nepraktickým důsledkem evropské harmonizace, která je zatěžující, byrokratická a tlačí ceny nahoru,“ podotkli Georg Friedrichsberg a Gerhard Brischnik z WKÖ.

Klasifikace je podle nich nedotažená, protože nevymezuje pro fotoknihy, které podléhají zvýšené 20% dani, jasné hranice. „Fotoknihy, kterým chybí znak individualizovaných fotografií, by měly být nadále považovány za knihy a podléhat tak snížené daňové sazbě,“ uvedl G. Friedrichsberg z WKÖ. Podmínky, za kterých spadají do kategorie se sníženou sazbou, však nejsou jasné.