Jan (49) a Marcela (45), manželé

Manželský pár, oba jsou zaměstnaní ve stejném podniku, mají dvě nezletilé děti. Postupně si vzali několik půjček a spotřebitelských úvěrů – na vybavení domácnosti, na dovolenou a také chtěli nakoupit dětem kompletní lyžařskou výbavu.

Celkem bez problémů spláceli závazky až do chvíle, kdy v průběhu jednoho roku přišli postupně oba o práci. Firmě se přestalo dařit, a tak začala propouštět. Najít novou práci se ukázalo jako problém a už po pár měsících výpadku původního příjmu se rodina dostala do vážnějších finančních problémů. Navíc akutní stav vyřešili využitím úvěrové karty a další půjčky, aby zvládli běžný provoz domácnosti a splátky předchozích úvěrů. Janovi se sice podařilo po necelém roce sehnat nové zaměstnání, ale stav rodinných financí se mezitím ocitl v troskách. Příjem ani zdaleka nepokrýval nároky dlužných splátek a provozu domácnosti. S pozdními splátkami narůstalo penále a pokuty a situace se dostala za hranici únosnosti. Začalo být jasné, že Jan s Marcelou si s dluhy běžným způsobem neporadí.

Aby se vyhnuli hrozícím exekucím, rozhodli se požádat o oddlužení. S využitím profesionální pomoci spočítali svoje stávající závazky i očekávané příjmy a splnili pravidla pro oddlužení, které soud posléze povolil. Následujích pět let je čeká střídmý život pouze s omezenými příjmy, protože většina jejich výdělků půjde na úhradu dluhů. Ovšem mají před sebou reálnou perspektivu, že po zaplacení 30 % celkové dlužné částky, mohou volně vydechnout, neboť ostatní část dluhů bude již nevymahatelná. Díky včasnému řešení a racionálnímu přístupu se navíc vyhnuli exekucím, takže nepřišli o bydlení ani o majetek. Po pěti letech tak ve svém vlastním bytě mohou oslavit nový začátek bez dluhů.